Všimli jste si někdy při návštěvě zámeckých areálů kovaných mříží, okenic, plotů, nástaveb u studní, nádvoří a arkád? Veškeré výrobky tohoto typu zhotovili kovářští mistři a většina z nich se dochovala do současné doby s minimálními známkami zubu času. Kované ploty, vrata, zábradlí a mříže tu vytvořily jedinečnou atmosféru, která v souladu se stavebními prvky kamenného zdiva propůjčuje místu něco velmi zvláštního a okouzlujícího. Budete tu z tamního prostředí cítit to, co nikde jinde nezažijete, i když svůj vliv na váš pocit může mít samotné vědomí, že tu v dávných dobách žilo několik generací šlechtických rodů.
Jestliže se rozhodnete pro kované zábradlí, může se vám přihodit něco podobného. Je to dáno tím, že jde o ruční práci v kovářských dílnách, každý kus oceli musí projít výhní a je zpracován na kovadlinách či bucharech, a vy dobře víte, že za finálním výrobkem nestojí žádná pásová sériová a plně automatizovaná výroba. Je to něco podobného, jako ručně malovaný keramický hrnek versus vstřikované hrnečky z plastu do tvarových forem.
Kovaná zábradlí jsou vždy co kus, to originál, a právě to je na nich velmi cenné. Jedná se o díla vysoké umělecké hodnoty, která lze velmi dobře kombinovat s dřevem a využít v mnoha typech interiérů, a to jak na schodiště, tak i terasy, průčelí, balkony či lodžie.
Výhody tohoto řešení spočívají mimo jiné i v tom, že není nutné ručně kované předměty podrobovat pravidelné údržbě, zejména nátěrům. Jejich povrchová úprava, například žárovým zinkováním, docílí životnosti výrobků v rozsahu desítek, možná i stovek let, což je přesvědčivé právě například na některých hradech a zámcích. Neměli bychom také zapomínat na to, že jde o konstrukční ocel, tedy velmi pevný a kompaktní kov, který vás nezklame, jestliže bude nutné se o zábradlí vší silou opřít.