Získali jste v dědictví rekreační nemovitost, nebo jste ji zakoupili, a po bývalých majitelích tu zůstalo původní vybavení včetně elektrospotřebičů i samotné elektroinstalace? Některé z nich mohou být stále funkční a spolehlivé a nemá význam je všechny ihned odvézt na sběrný dvůr. Mnozí lidé se totiž domnívají, že co je staršího data výroby, je automaticky nefunkční a nebezpečné a technicky zastaralé, a patří to do šrotu.
Zkušený elektrikář a zručný řemeslník vám mnohdy potvrdí pravý opak, že některé starší výrobky tohoto typu jsou ještě, jak se říká, „poctivé“, dramaticky se tu nešetří materiálem, a proto také bývá jejich životnost delší. Jen si vybavte takové automobily – veterány, mnoho z nich je stále funkčních a v perfektním stavu.
Pozvěte tedy elektrikáře na revizi do chaty a pověřte jej i kontrolou spotřebičů. Elektrikář vám při revizi elektrospotřebičů přesně stanoví, které můžete směle vyhodit, a které lze stále používat, nebo u nich provést jen drobnou opravu. Týká se to chladniček, praček, kávovarů, fénů na vlasy, rychlovarných konvic, plotýnkových vařičů, toustovačů, mixérů, zahradního a dílenského nářadí a dalších předmětů, které pak nemusíte nutně nakupovat a ušetříte i desítky tisíc korun.
Elektrikář by vám v rámci revize mohl prověřit i svítidla, u některých mohou být uvolněné či poškozené přívodní vodiče, žárovkové objímky či samotné kryty svítidel, tím se zabrání nebezpečí úrazu nebo požáru. Nechte si zkontrolovat také prodlužovací šňůry, protože toto bývá tzv. Achillovou patou elektroinstalace v bytech. Šňůry totiž nevedou ve zdi, kde jsou chráněné zdivem a omítkou, ale můžete na ně snadno položit nějaký těžký předmět a obnažit izolaci kabelů. A poté, co se po šňůře projdete bosou nohou, váš pot je natolik dobrým vodičem elektřiny, že vás to může usmrtit.