Dobrý fotograf se již před mnoha desítkami let těšil velkému zájmu veřejnosti a lidé si zde nechávali zhotovit fotografie svatební, narozeninové, dokladové a mnoho dalších. Můžete se o tom přesvědčit i ve filmu „Hodíme se k sobě, miláčku“ z roku 1974, v němž herečka Jana Brejchová ztvárnila právě profesionální fotografku. Postupem času se však toto povolání začalo vytrácet z očí některých lidí díky tomu, že se fotoaparáty staly dostupnějšími, a dnes je foťák dokonce součástí každého mobilního telefonu.
Toto může nahrávat domněnkám, že se již profesionální fotograf neuživí, což je ovšem nesmysl, protože fotograf není fotoaparát – žádný foťák za vás fotografii nevytvoří, a navíc ne každý si umí poradit s některými úskalími tohoto řemesla.
Kompozice – v první řadě si amatér může komplikovat život vysloveně špatnou kompozicí, tedy rozvržením objektů na snímku tak, aby byl poutavý, věcný a výstižný. K tomu ovšem potřebujete cit, a ne každý jej v sobě dokáže rozvinout. Profesionální fotograf si s kompozicí snadno poradí a přesvědčí vás o tom, že fotografie je vlastně spíše umělecká činnost, než řemeslo.
Fotograf nemovitostí – jestliže budete zadávat do prodeje nebo k pronájmu nemovitost, například rodinný dům, rekreační chatu nebo městský byt, bude zapotřebí jej prezentovat nejen textovým popisem, ale především fotografiemi. A zde mnoho lidí naráží na problém, protože ačkoli mají k dispozici špičkovou fotografickou výbavu, schází jim naopak zkušenosti a cit pro kompozici. Nafotí objekt tak, že to nebude mít patřičnou vypovídající hodnotu, a možná, že kvůli tomu o dotyčný objekt nebude na trhu zájem. Využijete-li služeb fotografa nemovitostí, celou situaci to změní k nepoznání. Profesionální fotografové dobře ví, co je podstatné, a co naopak není příliš zajímavé, a co je poutavé, a co by se na fotografii raději ukazovat nemělo.