Bylinek, které jsou léčivé, známe spoustu. Většinou se z nich ale používají spíše květy, listy, nať, kořínky. Ale věděli jste, že se v přírodním léčitelství často používá také kůra stromů? I v kůře jednotlivých stromů totiž můžou být skvělé účinky pro naše tělo a organismus. Kdy se taková kůra stromů sbírá? Nejideálnější je ji sbírat ji v období podzimu. Při sklizni si neberte velké množství kůry, jen to, které nejlépe okamžitě zužitkujete. Pokud se totiž kůra skladuje delší dobu, ztrácí své léčivé účinky. Neměli bychom sbírat kůru z rostoucích stromů. Vybíráme si ty, které jsou pokácené, nebo keře, který prořezávání nevadí.
Pokud není zbytí, a musíme brát kůru z rosteného zdravého stromu, odebereme opravdu jen nejnutnější kousek a řez zatřeme takzvaným štěpařským voskem. A jak se takové kůry používají? Připravují se z nich nálevy, koupele, odvary nebo třeba čaje. Pokud si chcete užít léčivých účinků čajů z kůry, můžete si rovnou zakoupit čaje z kůry stromů https://darka-shop.cz/katalog/bylinky/kura. Podívejme se na některé durhy kůry, které jsou známé pro své léčivé účinky.
Dubová kůra
Asi nejvíce rozšířená kůra v přírodním léčitelství. Působí jako dezinfekce a stahuje cévy. Nezpracovaná je skvělá na různá poranění kůže. Obklady namočené v odvaru dubové kůry jsou výborné na ekzémy nebo hemeroidy. Pomáhá také proti pocení.
Javorová kůra
Máte někde poblíž javor? I jeho kůra má skvělé léčivé účinky. Je skvělá na stavy horečky a má detoxikační účinky. Z javorové kůry je nejlepší uvařit čaj, nebo spíše takový nálev, kdy se užívá pár lžiček denně před jídlem.
Březová kůra
Bříza je krásný, ušlechtilý strom, se zajímavě zabarvenou kůrou. Používá se k léčení už od nepaměti. Nejvíce se používá na potíže s trávením, koho trápí časté nevolnosti, bolesti břicha a podobně. Je taky silně protizánětlivá.