Vycházejme z předpokladu, že fotovoltaiku si nebude pořizovat jedinec, co žije v domě sám, denně dochází do zaměstnání, doma spíše jen přespává a na víkendy jezdí do přírody nebo k rodičům, takže jeho celková bilance spotřeby elektřiny je kolem jedné kilowatthodiny denně, tedy enormně nízká. Projeví se to zejména tam, kde se topí dřevem v krbu či krbových kamnech, a kde ohřev teplé vody obstarává plynová karma. V docela odlišné pozici se ovšem nachází lidé, respektive spíše početnější rodiny, kde se počítá s elektrickou energií, jakožto styčným bodem pro většinu energeticky náročných operací.
Bude-li dům elektřinou vytápěn či přitápěn a bude-li elektřina využívána pro ohřev teplé užitkové vody v bojleru, například pro pětičlennou rodinu, spotřeba energie výrazně stoupne. A započítáme-li ještě ohřev vody v bazénu či provoz klimatizace v obou režimech (ochlazování i topení), bude mít v takovém prostředí fotovoltaika své platné místo.
Spotřeba energie u FVE by měla být optimalizovaná
Jak se optimalizuje spotřeba elektrické energie https://www.joyce-energie.cz/co-delame/optimalizace-spotreby-wattroutery/ ? Fotovoltaická elektrárna nedodává stabilní množství elektrické energie, vše závisí na intenzitě slunečního záření, a tak dochází i ke značným výkyvům v její výkonnosti. Aby se provoz zařízení optimalizoval, jsou jeho součásti akumulátory, které pokrývají období slabého výkonu, a naopak v době svého výkonnostního maxima jsou akumulátory dobíjeny.
Existuje však ještě jedna velmi zásadní a účinná pomoc, která brání přepětí zařízení zejména v letních špičkách s extrémně dlouhým slunečním svitem, a sice wattrouter. Jeho využití je mnohem efektivnější než výkup přebytků vyrobené energie do distribuční soustavy. K wattrouteru se připojí spotřebiče s vyšší spotřebou, které si s přebytky vyrobené energie snadno poradí, tedy kupříkladu zmiňovaný provoz klimatizace, bojleru či ohřev vody v bazénu nebo vířivce.